Život produktového manažera – rozhovor s Ivo Klimšou

V posledním rozhovoru našich lidí ze série Productboard jsme to dohnali Inženýrský Manažer Ivo Klimša diskutovat o jeho cestě k produktovému a inženýrskému vedení.

Ahoj Ivo! Můžete nám říci více o své roli v Productboard?

Jasně, věc. Jsem technický manažer v jednom z našich kmenů zvaných Insights. V současné době je to můj šestý měsíc a opravdu si to užívám!

Nejde jen o řízení lidí-což je samozřejmě důležitá součást práce. Musíte vědět o svém týmu, jak se jim daří, co se děje v jejich každodenním životě. Jedna z nejlepších věcí, které se mi na Productboardu opravdu líbí, je to, že nám na našich lidech opravdu záleží. Ale máte také šanci ovlivnit technickou část inženýrského týmu, což je super cool. Není to tak, že byste měli čas kódovat, ale spolupracujete také s produktovým manažerem.

Znamená to tedy, že kromě péče o růst vašeho týmu můžete skutečně ovlivnit, co budeme stavět dál, pokud jde o funkce?

Ano, částečně Ano. Ale snažím se to moc nedělat. Vím, že jsou jiní, kteří jsou v konkrétních oblastech mnohem lepší než já, a tak se snažím soustředit na podporu inženýrů v mém týmu a nechat je zářit. I když nerozumíte konkrétní technické oblasti do hloubky, můžete klást dobré otázky, vyzvat a vést tým k lepším výsledkům.

To zní skvěle! Moje další otázka se týká vzdáleného nastavení a práce. Momentálně sídlíte v Brně, ale část vašeho týmu je v Praze. Žijeme v Covidovém světě. Je těžší se spojit. Jaké to pro vás bylo? Jak k tomu přistupujete z pohledu vedení?

Měl jsem docela štěstí, když jsem nastoupil v létě, kdy omezení nebyla tak šílená, takže jsem mohl bezpečně cestovat do Prahy a také se spojit s lidmi offline. Hodně mi pomohlo navázat spojení se všemi jak v mém týmu, tak s ostatními odděleními v naší pražské kanceláři. Pomohlo i to, že jsme nedávno otevřeli i pobočku v Brně!

Ale určitě, být na palubě a na palubě obecně během pandemie může být těžké. Zvláště když jste manažer lidí. Ale protože je to náš nový normál, jsme v tom stále lepší a lepší. Myslím, že je to opravdu o tom být člověkem — takže si udělejte čas a zeptejte se na věci, které nesouvisejí s prací, během vašich one-on-ones. Zeptejte se na jejich dny, jaké jsou jejich plány na víkend. Zajímejte se navzájem o Světy mimo práci.

Můžete mluvit o tom, jaké to je pracovat s postřehy Productboard pro naše čtenáře, kteří netuší, co to je?

Jasná věc! V podstatě tedy Insights Tribe funguje na části Productboard, která shromažďuje zpětnou vazbu a data od zákazníků. Insights část Productboard je místo, kam jdete, když chcete vědět, co stavět dál a co vaši zákazníci opravdu chtějí. Máte to jasně znázorněné na jednom místě. Přemýšlíme také o tom, jak strukturovat shromážděná data, aby klienti mohli na základě dat později stanovit priority a vytvořit úžasné plány (ale plány zpracovává jiný kmen).

Nedávno jsme také začali najímat náš první tým strojového učení — jak to zapadá do vašeho kmene a funkcí, na kterých pracujete?

Jak jsem již zmínil, zadáte konkrétní sadu dat a zpětné vazby do Productboard. Sbírka zpětné vazby může mít jakoukoli formu, kterou si dokážete představit — a je to něco, čemu říkáme “poznámka”. Když shromažďujete zpětnou vazbu od svých zákazníků, můžete skutečně nashromáždit tisíce těchto poznámek. Představte si tedy tvrdou práci procházet je všemi a třídit je. A to je část, kde náš tým ML září. Identifikují části, které můžeme nechat AI, a naši zákazníci budou moci ušetřit spoustu času procházením poznámek jeden po druhém. Máme interní prototyp, nemohu nyní sdílet více. Ale mohu se podělit o to, že to bude super cool a nemůžu se dočkat, až uvidím dopad, který to bude mít.

S Productboardem jste už několik měsíců. Co byste si přál vědět před vstupem do týmu? Je něco, co vás překvapilo?

Myslím, že produktové myšlení je zde něco velmi jedinečného. Je to také velmi náročné, což na začátku nečekáte. Z mých předchozích společností jsem byl zvyklý pracovat jen na inženýrské stránce věcí, zatímco někteří produktoví manažeři rozhodovali, co stavět dál. Ale i zde si musíte promyslet další kroky. Máte slovo v tom, co a jak budeme stavět další velkou věc. A totéž platí i pro inženýry – není to něco zvláštního pouze pro manažery. Dokonce se setkáváte se zákazníky. Můžete slyšet jejich zpětnou vazbu osobně a vidět dopad, který má vaše práce.

Jednou z nejvíce zmiňovaných věcí spojených s Productboard je škálování. Nyní je nás více než 350 a každý rok zdvojnásobujeme celý tým. Jaké jsou vaše myšlenky na toto téma?

Dokážu si představit, že by se lidé mohli tohoto rychlého růstu trochu bát. Ale myslím, že se nemáme čeho bát. Samozřejmě, musíme mít na paměti kulturní aspekt toho všeho, ale pokud budujeme společnost společně, je to jen vzrušující čas se k nám připojit.

Pro mě je transparentnost tak důležitá. Komunikace je důležitá, ale zároveň se zaměřte na to, abyste nevytvářeli mnoho zbytečného hluku pro ostatní. Samozřejmě, jak škálujeme, bude těžší poznat každého člověka na individuální úrovni. Vrhněte se na globální pandemii a bude to ještě náročnější. Ale věřím v to, jak to tady v Productboardu děláme, a jsme připraveni.

Všichni víme, že práce pro Productboard může být náročná — pracujeme v globálním měřítku, mimo jiné ve dvou různých časových pásmech. Jak vyvážíte svůj osobní život s prací pro hyperrůstový startup?

To je něco, na co se v poslední době snažím opravdu pamatovat. Mám 3měsíční dceru, takže si dokážete představit, že je to docela náročné. Naštěstí pro mě, má úžasné spánkové návyky, takže můžu spát, také! Ale zároveň nás v tom podporuje i Productboard. Máme svobodu pracovat tak, jak je to pro nás nejlepší. Dostáváme šílenou flexibilitu-a mnoho našich schůzek je zaznamenáno, takže je můžete sledovat ve svém volném čase. Například když se nemůžete zúčastnit sezení, protože potřebujete vyzvednout své děti ze školy. To ještě není můj případ. Ale čas letí, takže tam brzy budeme také!