O Brně jste asi nikdy neslyšeli

Přiznám se, že jsem o Brně taky neslyšel.

Nachází se na jihu České republiky, někde mezi Prahou a hlavním městem Rakouska, Vídeň, Brno je místo, které pravděpodobně neskončí, pokud nejste buď odhodláni tam jít, nebo — spíše — jen náhodou projíždíte autem.

Moje situace byla ta druhá. Letní výlet z Dánska do Budapešti. A po 11 hodinách jízdy v noci, slušná káva, rychlé jídlo a cval přes město byl na kartách.

Nyní, tento článek má za cíl upozornit. Často, když mluvíme o kávové kultuře, naše myšlení se vrací do velkých měst — Londýn, Milán, Paříž, Melbourne. Ale není tomu tak vždy. Po celém světě existují regionální města, která děrují nad svou váhu. Brno je shodou okolností jedním z nich.

Často, když mluvíme o kávové kultuře, naše myšlení se vrací do velkých měst — Londýn, Milán, Paříž, Melbourne. Ale není tomu tak vždy. Po celém světě existují regionální města, která děrují nad svou váhu. Brno je shodou okolností jedním z nich.

Po trochu nádivkou kolem s Google Maps, a některé tam a zpět jízdy, aby se pokusila najít bezpečné parkoviště, dorazil jsem na Industra, přestavěný sklad na průmyslovém jihu města, asi tři kilometry od centra.

Nyní se snažím vymyslet název průchozího plastového štítu, který visí mezi dveřmi ve starém řeznictví, nebo mléčného baru. Pořád mě to nenapadá. Ale Industra má tohle. Má také vzkvétající garážová vrata oddělující kavárnu od parkoviště, závěsná svítidla a odkryté kabely. A pro doplnění obrázku, v zadní části obchodu, parta studentů umění pracovala na tom, co vypadalo jako školní projekt v polovině semestru. Tohle místo je hip na maximum.

Uvnitř, průmyslový pocit se otočí pro některé jemnější tóny, s ořechovou servírovací lavicí podporující více skupin Nuova Simonelliová stroj, a měkké dřevěné společné stoly pro hosty. Pokojové rostliny visí z krokví a rozléhají se přes parapety. Navzdory tomu, že nemá dostatek přirozeného světla, Industra využil toho tím, že vytvořil zelenou, rostlinnou oázu. Zatímco jsem usrkával kávu, barista vyšel zpoza pultu, postavil se na jeden ze stolů a začal zalévat rostliny.

Můj plochá bílá, Brazilská a Kolumbijská domácí směs, byla silná, vyvážená a lahodná.

Kávu Industra najdete na adrese Masná 9, 602 00 Brno-jih-Trnitá, Česko.