První den to bylo jako ve škole: dětská myšlenka v první třídě “co když mě ostatní nebudou mít rádi…” se změnila ve skutečné obavy, když jsem se dozvěděl, že se s někým spojíme na závěrečném projektu. K mé největší úlevě jsem potkal Adelu. Okamžitě jsme to zasáhli a rozhodli jsme se spolupracovat.
Oba jsme se shodli na tom, co od projektu chceme:
- Použijte Python;
- Seznamte se s co nejvíce dalšími nástroji;
- Ujistěte se, že je to užitečné;
- Něco, co se zabývá penězi 🤑
Jednalo se o poměrně široké preference, takže jsme byli otevřeni téměř všemu.
Později, po úspěšné networkingové akci, kde Adela měla velmi produktivní rozhovor s Robertem spálou, zástupcem místní správy, projekt pokračoval.
Počáteční cíle byly následující:
- Získejte přehled o tom, kde a jaké projekty vznikají a kolik peněz do nich jde (podle lokality, kategorie).
- Prostudujte si, co stojí za rozhodovacím procesem při výběru, zda je předložený projekt vhodný nebo ne.
- Pokud se nám podaří do projektu integrovat volební výsledky podle okresů a zjistit, zda mají okresy s vyšší volební účastí také více navrhovaných projektů v rámci participativního rozpočtování. Později, všichni jsme se shodli, že tento krok byl zbytečný a my jsme to neudělali’t pokračovat s ním.
Hlavní otázky:
- Kolik peněz jde do čeho (podle kategorie/umístění)?
- Jaké typy projektů se nejčastěji navrhují?
- Jaké kategorie projektů se stávají nejoblíbenějšími mezi voliči?
- Jaké projekty jsou odmítnuty jako nereálné?
- Které projekty nedostanou podporu v prvním kole (podle kategorie / umístění/koncepce)?
Další společenskou výzvou bylo vybrat si (a být vybrán) mentorem a naštěstí se jím stal Michal Koláček. Musím zmínit, jak skvělou práci pro nás Michal odvedl. Nejen, že je skvělým profesionálem v oboru, který, jak se zdá, zná všechny odpovědi, ale také pečlivým mentorem, který vždy věnuje pozornost našim potřebám a bojům.
Po prostudování dat jsme shromáždili několik důležitých koncepčních otázek a uspořádali schůzku s Marco Banti, vedoucím kanceláře participativního rozpočtu. Na schůzce pan Banti pokryl všechny technické detaily, které nám chyběly, například:
- administrátorské rozhraní;
- první kolo výběrového řízení;
- hlavní problémy Úřadu;
- pozadí a historie;
- zkušenosti mezinárodní participativní rozpočtové komunity.
Nyní, když jsme měli lepší obrázek, začala zábavná, ale bolestivá část škrábání webu. Protože jsme se s Adélou rozhodli spolupracovat na každém kroku, vytvořili jsme Google Colaboratory document. Michal pečlivě dohlížel na vývoj scénáře a vedl nás k efektivnějšímu způsobu jeho přepsání.
- Pracovali jsme s daty poskytnutými v dynamické podobě prostřednictvím API. Údaje o hlasování jsou umístěny na webové stránce participativního rozpočtování.
- Přenesli jsme všechny datové sady do souboru CSV, který nebyl dostatečně efektivní. Níže uvedený příklad je skript pro jeden rok hlasování:
3. Dozvěděli jsme se o existenci Krásnépolévka a Vylepšená práce s Pandami, díky čemuž byla trochu sofistikovanější:
4. Dále-připojili jsme dva datové rámce a to je vše. Konečně jsem se mohl vyspat před Hackathonem.
Agenda byla zřízena takto:
- Ráno: vyjasněte technické řešení (API, GitHub, Heroku, Tabulky Google, import do Tableau);
- Ráno / odpoledne: dokončit Python skript;
- Odpoledne: pohrajte si s vizualizacemi v Tableau.
Drželi jsme se plánu a na konci dne jsem měl pocit, že mi exploduje hlava (o to jsem byl chytřejší).
Nyní se zaměřme na každý krok.
Rána
Po získání pověření z Google API jsme nyní mohli posunout naši datovou sadu do tabulky Google. Pak se objevila otázka — Jak zajistit, aby se naše dynamická data neustále aktualizovala, pokud by měla běžet přes server na jednom z našich počítačů?
Tehdy (opět) přišel Michal zachránit. Nyní bychom mohli Heroku použít k hostování, naplánování skriptu a aktualizaci našich dat.
Odpoledne
Michal nám mimo jiné přednesl přednášku o tom, jak používat regulární výrazy. Pomohlo to získat identifikační číslo z kódu HTML sofistikovanějším způsobem. Také jsme se ujistili, že kód vypadal hezky a krátce.
Před:
Po:
Shrnutí Hackathonu
Scénář byl dokončen a publikován dne GitHub, prochází Heroku, datová sada je exportována do tabulek Google a konečná vizualizace je provedena prostřednictvím Tableau Veřejné.
Přál bych si, aby to bylo tak jednoduché, jak to zní.
Více studovat
Můj život byl nyní rozdělen na ” před – “a” po hackathonu”. A v této fázi jsme byli tak nadšeni, že jsme se dozvěděli více, že jsme se obrátili na kurz Udemy, abychom získali nějaké praktické znalosti o práci s Tableau (jako bychom neměli dost studia).
Čištění dat
Vyčistili jsme data. Chvíli to trvalo. Ačkoli to nebylo tak hrozné, jak jsme očekávali, kromě toho jsme už přesně věděli, co dělat poté, co jsme to udělali v Excelu.
Podrobnosti vizualizace
Dali jsme si nějaký čas, abychom si pohráli s datasetem, přišli s různými vizualizacemi/dashboardy, po kterých jsem se zaměřil na alokaci rozpočtu. Tam jsme s Adélou rozdělili práci. Adéla nyní pracovala hlavně s údaji o hlasech.
Při lokalizaci projektů založených na detailech GPS jsme si uvědomili, že existují některé z nich, které nelze přiřadit konkrétnímu místu. Tyto projekty jsou proto vizualizovány na další mapě Brna v rámci hlavní mapy.
Aby byla vizualizace okresů přehlednější, stáhli jsme další prostorová data pro tablo a upravil scénář tak, aby se okresy shodovaly.
Spolu s hlavním dashboardem jsme vytvořili také několik vizualizací pro analýzu konkrétních dat. Finální vizualizace projekt je zveřejněn pod účtem našeho týmu na Tableau Public.
Odkazy v této sekci Vás dovedou k veřejné vizualizaci našeho projektu a analýze konkrétních dat. Doporučuji každému, kdo si to přečte, otevřít je, protože vypadají hezky.
Mapa ukazuje okresy, kde má rozpočet tendenci alokovat. Zobrazuje pouze projekty, které již byly realizovány nebo jsou stále ve výstavbě.
Mnoho brněnských okresů je spíše aktivních v předkládání nových nápadů pro město, ale bohužel zatím ne všichni měli takové štěstí, že jejich projekty byly přijaty.
Neúspěšné projekty mívají náhodné hodnoty rozpočtů od 0 Kč do více než 20 mil Kč, s limitem nastaveným do 3 mil Kč. Což je jeden z důvodů, proč byly projekty odmítnuty.
Dražší projekty mají tendenci trvat déle, než se dokončí.
První ročník participativního rozpočtového programu byl spíše experimentální, pokud jde o návrh rozpočtu na projekt, který můžeme vidět na obrázcích níže. V průběhu let začali navrhovatelé žádat realističtější částky.